טיפול באומנות לנוער

חיפשת מטפל באומנות לנוער או מטפלת באומנות לנוער?
הגעת למקום הנכון.

טיפול באומנות לנוער איור

מהו טיפול באומנות לנוער?

בני נוער מתמודדים עם קשיים רבים ומורכבים לכל אורך שנות ההתבגרות שלהם. חלקם מופיעים אצלם לראשונה כחלק מהמעבר מילדות לבגרות וכחלק מההתפתחות שלהם במישורים שונים, וחלקם מקורם עוד בילדות. לא תמיד הם ששים לשתף את ההורים, המורים והחברים במה שעובר עליהם, והם מסתגרים ומתמודדים לבדם עם כל מה שהם חווים.

טיפול באומנות בבני נוער מעניק להם מרחב בטוח ומרגיע להביע את עצמם בביטחון. בעוד בני נוער רבים מתמודדים עם בעיות של דימוי גוף, ביטחון עצמי נמוך ודימוי עצמי נמוך, הטיפול עוזר להם להעלות את רמת ההערכה העצמית שלהם ולהבין מהן נקודות החוזקה שלהם, ומעניק להם כלים להתמודד עם סוגיות רגשיות וקשיים רגשיים.

באמצעות טיפול באומנות ניתן לטפל בקשת רחבה של בעיות אפשריות, כולל חרדה, דיכאון, הפרעות התנהגות, קשיים חברתיים – ועוד. טיפול באומנות כולל טכניקות של אומנות חזותית כגון ציור, פיסול, רישום ואיור, אך יכול לכלול גם טכניקות נוספות של הבעה ויצירה, כמו טיפול בדרמה וטיפול במוזיקה. טכניקות אלו משולבות לרוב ביחד עם פסיכותרפיה, משמע שיחות ישירות בין המטפל למטופל.

תרפיה באומנות עם מתבגרים – עקרונות הטיפול

טיפול באומנות כולל מספר נדבכים ועקרונות שעומדים בבסיסו ומהווים את הבסיס הרעיוני עליו הוא מושתת:

• היצירה והעיסוק באומנות מהווים תהליך טיפולי בפני עצמם. ההתמקדות ביצירה מאפשרת למטופל להירגע, להתחבר לעצמו, לשפר את רמת המודעות העצמית והביטחון העצמי שלו, להבין מהן נקודות החוזקה שלו, לשפר מיומנויות תקשורת בינאישית – ועוד.

• טיפול באומנות, לרבות השימוש בטכניקות של אומנות חזותית, מהווה השלמה לטיפול הפסיכותרפי ותומך בו. לאחר שהועלו תכנים מן התת-מודע ו/או לאחר שהמטופל הביע באמצעות אומנות, הבעה ויצירה את מה שקשה לו להביע במילים, המטפל והמטופל יכולים לדבר על היצירה ועל המשמעויות שלה, לתת לה פרשנות ולעזור למטופל להתמודד עם המשברים, הקונפליקטים, הקשיים והטראומות שהיא מייצגת.

• דרך אומנות ויצירה ניתן לתת דרור גם לתכנים בלתי-מודעים, החבויים עמוק בתוך התת-מודע, וכך להעלות אותם אל האזור המודע. בנוסף, באמצעות אומנות ויצירה מטופלים רבים יכולים להביע תכנים שקשה להם להביע במילים, וזאת בשל שהם נושאים בקרבם מטען רגשי גדול עבורם. באופן זה ניתן להתגבר על מכשולים רבים בתהליך הטיפול ולפתור בעיות באופן מהיר ויעיל יותר.

באילו מצבים כדאי לגשת לטיפול באומנות לנוער?

טיפול באומנות לנוער יכול להתאים לבני נוער המתמודדים עם בעיות רגשיות, התנהגותיות, חברתיות והתפתחותיות שונות. הוא מתאים בפרט למי שמתקשים להביע את עצמם באמצעות מילים, בין היתר מסיבות התפתחותיות או רגשיות, וגם למי שיש להם נטיות אומנותיות וחיבה כללית לאומנות וליצירה. להלן מספר סימנים ברורים לכך שכדאי לגשת לקבל טיפול רגשי באומנות:

• הסתגרות בבית והימנעות מסיטואציות חברתיות
• שינויים תכופים וקיצוניים במצב-הרוח
• דיווח על פוביות, חרדה וסטרס
• חזרה על טקסים בהקשרים ובמצבים שונים
• בעיות של דימוי גוף
• התעסקות מוגזמת ואובססיבית באוכל ובאכילה
• ירידה או עלייה קיצונית במשקל
• התנהלות נטולת רסן או מעצורים
• גילויי אלימות והתפרצויות זעם

אם אתם מזהים את הסימנים הללו אצל המתבגר שלכם, כדאי לגשת לטיפול באומנות בשביל לבדוק את המצב לעומק ולהתחיל בטיפול במידת הצורך.

טיפול באומנות עם מתבגרים – סוגי טיפול

טיפול באומנות לנוער כולל מספר סוגי טיפול עיקריים, ובהם ניתן למנות את הבאים:

טיפול באומנות חזותית – שימוש בטכניקות של אמנות ויצירה, כגון ציור, פיסול, רישום, איור וצילום, על מנת לאפשר למטופל להביע את עצמו כהלכה ולהירגע, להעלות את רמת המודעות העצמית והביטחון העצמי ולמצוא דרכי התמודדות חדשות עם קשיים ואתגרים.

טיפול בדרמה – שימוש בטכניקות מתחום התיאטרון והכתיבה, כגון אלתור והמחזה, במטרה להביא להתפתחות אישית, לשפר את רמת הרווחה האישית, להוריד ממפלס החרדה, להצליח להתמודד היטב עם המציאות, לעזור לנער להבין את מיקומו ותפקידו בחברה – ועוד.

טיפול במוזיקה – טיפול באמצעות כלי נגינה, כמו פסנתר, גיטרה וכלי הקשה, ויצירת מוזיקה באמצעותם. באמצעות טיפול במוזיקה המטופל יכול ללמוד על יכולותיו, להביע את רגשותיו, לעבד חוויות רגשיות קשות, לשנות דפוסים שליליים, ללמוד טכניקות של הרגעה עצמית – ועוד.

מטפלת באומנות לנוער | מטפל באומנות לנוער

מטפלים באומנות אינם חייבים להיות בעלי יכולת ממשית באומנות או ביצירה. לחלקם אכן יש ידע וניסיון בתחומים אומנותיים מסוימים, אך זה לא בהכרח תמיד המצב. פעמים רבות מדובר בפסיכולוגים, מטפלים רגשיים, עובדים סוציאליים ויועצים חינוכיים, שלמדו בנוסף ללימודי הבסיס שלהם גם תרפיה באומנות.

כשמדובר בטיפול במתבגרים, בהחלט כדאי לבחור במטפלים שמתמחים בעבודה עם מתבגרים, על מנת להתאים בין המטפל למטופל ולהעלות את סיכויי ההצלחה של הטיפול. באתר שלנו תמצאו רשימה של מטפלים מעולים, ממנה תוכלו לבחור את זה או את זאת המתאימים לכם ביותר. אנו מאחלים לכם בהצלחה ושיהיה טיפול מהנה ומועיל!