טיפול באומנות לילדים

חיפשת מטפל באומנות לילדים או מטפלת באומנות לילדים?
הגעת למקום הנכון.

טיפול באומנות לילדים איור

מהו טיפול רגשי באומנות לילדים?

טיפול רגשי באומנות מאפשר למטופלים להביע את עצמם באופן בלתי-מילולי, באמצעות סוגים שונים של אומנות ויצירה, כמו בין היתר גם ציור, רישום, פיסול וצילום. ילדים, ובפרט ילדים בגיל הרך, אינם מסוגלים לשבת ולדבר במשך שעה עם אדם אחר, ובאופן כללי יכולת ההבעה המילולית שלהם עדיין אינה במיטבה. מסיבות אלו, תרפיה באומנות מתאימה מאוד לטיפול בילדים.

הטיפול הרגשי מקנה לילדים סביבה בטוחה ורגועה להביע את עצמם. באמצעות היצירה יכולה המטפלת ללמוד על מה שעובר עליהם ועל הסוגיות הרגשיות איתן הם מתמודדים. מטפלת באומנות לילדים יודעת לפרש את היצירה, וכך היא מהווה עבורה שער ישיר לעולם הפנימי. בנוסף למטפלת, באמצעות היצירה גם הילדים עצמם מפתחים את המודעות העצמית שלהם ולומדים להכיר את עצמם, על מגוון נקודות החוזקה והחולשה שלהם.

טיפול רגשי באומנות לילדים יכול לטפל במצבי חרדה, סטרס, דיכאון, קשיי תקשורת בינאישית, הפרעת קשב וריכוז (ADHD), בעיות התנהגות – ועוד. בנוסף לשיפור המודעות העצמית, טיפול בהבעה ויצירה עוזר לילדים לשפר את הביטחון והדימוי העצמי שלהם, לשפר מיומנויות תקשורת ומיומנויות חברתיות ומעניק להם כלים להתמודד טוב יותר עם משברים, פחדים ומצבי לחץ.

באילו מצבים כדאי לגשת לטיפול באומנות לילדים?

טיפול באומנות לילדים מסייע להם להתמודד עם מגוון בעיות רגשיות. אם ילדכם מציג סימני מצוקה, כדאי לגשת למטפלת באומנות לילדים בשביל לבדוק האם וכיצד היא תוכל לעזור לו. להלן רשימה של סימנים ומצבים המצביעים על כך שקיימת בעיה מסוימת:

• סימנים של חרדה או פחד מוגזם, לרבות חרדת נטישה והפרעות חרדה אחרות
• דיכאון, שינויים קיצוניים במצב-הרוח, נטייה למצבי רוח והפרעות מצב-רוח
• קשיים חברתיים וקשיים בתקשורת בינאישית
• דפוסי התנהגות שליליים ואף אלימים
• דפוסי הימנעות מביצוע פעולות שונות
• דפוסי אכילה מוזרים והפרעות אכילה
• התפרצויות זעם וקושי בויסות רגשי

אתם מבלים שעות רבות עם הילדים שלכם, ויכולים גם להתייעץ עם הצוות החינוכי בגן, במעון או בבית הספר בשביל ללמוד על דרכי ההתנהלות וההתנהגות שלהם ועל כל מצוקה רגשית שהם עשויים להביע. במידה ויש לכם מידע אודות בעיה משמעותית, תרפיה באומנות לילדים תעזור להם להתגבר עליה ותצייד אותם בכלים לחיות חיים טובים, בריאים ומאוזנים ולתפקד היטב כאנשים בוגרים.

שילוב ההורים במסגרת טיפול באמנות לילדים

נהוג לערב גם את ההורים במסגרת מתן טיפול לילדים. ההורים נמצאים עם הילדים באופן יום-יומי, ולכן יכולים לספק תובנות ומידע רב-ערך עבור המטפל. באמצעות מידע זה הוא יכול להבין טוב יותר כיצד הילד מתנהל ומתנהג בשגרה. חלק מהמפגשים יכולים להיערך במסגרת של טיפול משפחתי, בה נוטלים ההורים חלק אקטיבי.

בנוסף לטיפול בילד באופן ישיר, מטפלים באומנות יעניקו להורים הדרכה שתדריך אותם כיצד להתנהל איתו ביום-יום, כך שהם יוכלו לסייע בתהליך הטיפול, ויוכלו להתמודד בעצמם באופן טוב יותר עם המצב. הדרכת הורים עוזרת להרגיע את ההורים ולהסביר להם ממה נובעת הבעיה, וכיצד הם יכולים לבנות לילד שגרה שתועיל לו.

תרפיה באומנות לילדים – סוגי טיפול

טיפול רגשי באומנות לילדים כולל מספר סוגי טיפול עיקריים. כל מטפל באומנות עשוי לעשות שימוש באחד או יותר מסוגי הטיפול הבאים:

טיפול באומנות חזותית – שימוש בטכניקות של אומנות חזותית, כמו ציור, רישום ופיסול, על מנת לאפשר לילד להביע את עצמו באופן סמלי ולא מילולי, לעזור לו להתמודד עם קשיים ולסייע לו לפתח תחושה של מסוגלות וביטחון עצמי.

טיפול בשולחן חול – טיפול הכולל ארגז חול בו משחק הילד, הכולל גם חפצים ודמויות, ובאמצעותו הוא יכול להביע את עצמו ולהעלות תכנים בלתי-מודעים, שיעזרו לו להתפתח ולפתור סוגיות רגשיות. היצירה משמשת כייצוג חיצוני לעולמו הפנימי של הילד.

וידאותרפיה ופוטותרפיה – צילום תמונות ויצירת סרטים במטרה ליצור מרחב טיפולי עבור המטופל, שבמסגרתו ניתן לעזור לו לארגן ולעבד זיכרונות, להשיל מעצמו מנגנוני הגנה, לשפר את המודעות העצמית והביטחון העצמי – ועוד.

מטפלת באומנות לילדים | מטפל באומנות לילדים

מטפלים באומנות לילדים הם בעלי תואר ראשון רלוונטי, כמו פסיכולוגיה, עבודה סוציאלית וחינוך או לחילופין אנשים מעולם האומנות – שעברו הכשרה ספציפית בטיפול באומנות. חלק מהמטפלים הם בעלי תואר שני רשמי ומוכר בתחום, וחלקם בעלי תעודה שמאפשרת להם לאבחן ולטפל באמצעות טכניקות של יצירה ואמנות.

כדאי לבחור במטפלים המתמחים בסוג ובשיטת הטיפול שאתם מחפשים וכמובן בעבודה עם שכבת הגיל הרלוונטית – ילדים, נוער או מבוגרים. כדאי כמובן לעיין ברשימת המטפלים באתר, אותה הכנו עבורכם בקפידה, ולבחור מתוכה במטפל או במטפלת המתאימים ביותר לכם ולילדכם.